skatuve

Mūzika bez derīguma termiņa

Blogs Mūzika Proza
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  19
  Shares

Vēls rīts. Stāvu ar kafijas krūzi un savu elektronisko cigareti pie Liepājas Olimpiskā centra ārdurvīm. Ne tām, kas parādes, bet sētas pusē – tā dēvētajā šovbiznesa virtuves zonā, kur notiek visas tehniskās lietas. Gaismu un skaņu montieri raujas slapjām mugurām jau kopš agra rīta. Skatuve gandrīz gatava, atliek vien piespicēt sīkumus. Producente, sarauktu pieri, satraukta staigā uz pirkstgaliem un iekārto uzkodu zonu. Mākslinieks esot ceļā pie mums! Visam jābūt ideāli!

Pirms vairākiem mēnešiem, saņemot ziņu, ka šī grupa koncertē un vēlas uzstāties Liepājā, biju ļoti pārsteigts. Atceros, ka manos pamatskolas laikos dažas no viņu dziesmām bija diskotēku hiti. Fanu uzmanība, koncerti, zvaigžņoti mirkļi TV ekrānā. Ja slavas jēdziens Latvijā pastāvēja, toreiz to varēja saistīt ar viņiem. Pagājis krietns laiks, tagad man gandrīz jau trīsdesmit, un visus šos gadus par grupu neko nebiju dzirdējis. Pēc tik ilgas pauzes un klusēšanas šodien viņi atkal būs starmešu gaismās.

Pēc brīža pagalmā ieripo puslīdz lepns auto. Viegli atpazīstams pēc reģistrācijas numura zīmes. Ierasto burtu, ciparu vietā tur rotājas īss un kodolīgs uzraksts A EUROPA. Pēc manām domām, šādas numura zīmes bija modē, kad radio stacijās skanēja viņu mūzika. Tātad sen! Atveras durvis, zvaigznes cienīgs iznāciens cauri gaitenim un – žviks – ātri grimētavā iekšā. Teju vai aizbēgot no skatieniem, it kā viss apkārt esošais personāls ar apbrīnu vēlētos mesties solistam virsū.

Komunikācijā ar producenti bieži dzirdēju, ka Artūrs esot prasīgs. Sevi un savu daiļradi vērtē ļoti augstu, tādēļ mums kā infrastruktūras nodrošinātājiem jābūt līmenī. Tas gan nekad nav sagādājis problēmas, uzņemot pie sevis vēl lielāka mēroga zvaigznes. Tomēr šis gadījums ir interesants. Biļetes zālē ar 540 sēdvietām pārdotas salīdzinoši slikti. Reklāmas plakāti ir uz visiem afišu stabiem, autobusu pieturās un pat pastkastēs. Džingls skanējis radio, un aicinājums uz koncertu uzspridzinājis Facebook. Gandrīz tikpat aktīvs mārketings, kādu piekopj deputāti pirmsvēlēšanu kampaņas laikā. Bet cilvēki nepērk. Nenāk! Artūrs vaino producenti. Neesot uzlikti īstie uzsvari reklāmas kampaņai. Viņa kaunpilni klusē un ļaujas pazemojumam, kuru nav pelnījusi. Skatos un domāju – vai tiešām neviens viņam nepasaka, kāds varētu būt patiesais iemesls?

Pēc dažām stundām koncertam viss gatavs. Sāk ierasties apmeklētāji. Atklājas arī kāds fakts – pēdējo dienu laikā producente brīvās vietas izdalījusi ielūgumos, lai mākslīgi piepildītu zāli. Nedrīkst taču atstāt pustukšas rindas. Tas varētu graut šo zvaigžņoto ilūziju. Auditorija atnākusi ļoti dažāda – gados jauni cilvēki, kuri A-Eiropu izdzīvojuši bērnībā, gan arī tie, kuriem jau pāri 40. Cits nāk, lai pakavētos atmiņās, cits ar smīnu, cits – tāpēc, ka par velti!

Koncerts norit ļoti veiksmīgi. Pats nedaudz aizpeldu atmiņās, jo visas dziesmas zināmas vai vismaz dzirdētas. Mans skolas laiks. Klases vakari un ballītes. Un tomēr – tajā laikā tas viss bija citādi. Atmiņā spilgti palicis videoklips, kur jauns vīrietis ar puskailām dāmām uz jahtas dzied par baltām rozēm. Šodien manā acu priekšā ir vīrietis cienījamos gados, kuram jau sen vairs nepiestāv sliktā puiša tēls. Ar neorganiskām kustībām, stāvot konfeti lietū, viņš mēģina reinkarnēt gandrīz 20 gadu senu vēsturi. Un viņam nesanāk. Tikai pateicoties visiem zināmajai melodijai, pēdējās dziesmas laikā zāle pieceļas kājās. Artūrs izskatās laimīgs. Viņa misija ir izpildīta. Kāds jaunietis vēl piesteidzas paprasīt autogrāfu. Varbūt producentes sarunāts žests?

Nav svarīgi, ar kādām metodēm, ilūzija ir dzīva un solista ego pabarots. Ar tikpat lielu slepenību mākslinieks mūsu viesmīlīgo ēku pamet. Atvados no viņa un producentes. Bija patiesi interesanta diena. Kādam atmiņas, kādam izklaide, kādam nozīmīgs dzīves mirklis, kaut būvēts uz trauslu ilūziju pamata. Bet mūzikai un mākslai taču derīguma termiņa nav, vai ne?


Fotogrāfa jaehune fotogrāfija “stage” ir licencēta saskaņā ar CC BY-SA 2.0

 •  
  19
  Shares
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Tagged

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.