Latvijas karogs

Karogs Dieva vietā

Proza Sleja

Katrai valstij, tautai ir karogs. „Karogs ir noteiktas formas simbols. (..) Ar karogu palīdzību var identificēt vai arī signalizēt. Karogus izmanto arī, lai simbolizētu valsti,” – ziņo Google.

Latvijas karogs radīts 19. gadsimtā, pamatojoties uz karoga aprakstu Atskaņu hronikā. Tādējādi tas uzskatāms par vienu no senākajiem karogiem pasaulē, ko izmanto vēl mūsdienās. Taču grūti iedomāties vēl populārāku un vairāk izmantotu karogu par Amerikas Savienotu Valstu valsts standartu. Tur zvaigžņoti – joslainais karogs rotā pat apģērbus, ieskaitot pusmūža vīrieša apakšbikses. Tas kļuvis par simbolu ne tikai iedzīvotāju patriotismam, bet arī amerikanizācijai kā procesam visā pasaulē. Gan jau katram amerikānim mājās ir vismaz kāds priekšmets, kuru rotā šis karogs.

Lai gan ASV valsts vīri ir mēģinājuši cīnīties pret karoga apgānīšanu, tas tiek aizsargāts ar ASV konstitūcijas pirmo likuma grozījumu, kas aizliedz izstrādāt jebkādus likumus, kas varētu ietekmēt vārda, reliģijas, preses brīvību. Līdz ar to Amerikas karogs  kļuvis par iecienītu simbolu daudziem, jo tas pārstāv brīvu zemi un iespēju to brīvi izmantot paužot savas emocijas ne tikai Amerikā, bet arī ārpus tās. To, cik tas ir katram pieņemami vai nepieņemami varam spriest paši.

Pilnīgi diametrāli pretējs ir Latvijas karoga liktenis. Pēdējā laikā ir bieži dzirdamas runas par Latvijas karogu un tā neaizskaramību. Šķiet, ka mēs, latvieši, šo tēmu uztveram saasināti, jo mums karogs un patriotisms ir svēta un sāpīga tēma. Saprotams, ka mūsu un amerikāņu likteņi ir ārkārtīgi atšķirīgi. Taču mums vēl tāls ceļš priekšā vairākās jomās, lai neuztvertu visu pārāk sāpīgi. Bet kā tad ir? Vai amerikānis ar karoga apakšveļu ir mazāk patriotisks, kā latvietis ar karoga piespraudīti pareizās proporcijās un pareizo krāsu kodu? Vai tas, ka 4. jūlijā ASV ielās iziet visi no galvas līdz kājām tērpušies karogā, ir slikti? Ja viņi ēd no šķīvjiem ar karogu uz tiem, baseinā guļ uz piepūšamā zvilņa ASV karoga izskatā, ir vulgārāki, bezgaumīgāki par latviešiem 18. novembrī? Vai mēs esam labāki ar kartona karodziņu rokā, lentīti vai piespraudi pie apģērba un cepuri ar mazu karodziņu sānā? Vai jebkura slavenība karoga iedvesmotā apģērbā mazāk patriotiska, kā parasts mirstīgais, kam karogs rūpīgi salocīts stāv plauktiņā un gaida, kad to izkārt? Vai visu nosaka – „cik tas gaumīgi“, jeb ir tomēr citi rādītāji?  Ja nav gaumīgi, vai tad būtu izradīta necieņa? Nedomāju gan.

Reizēm rodas sajūta, ka mēs mazvērtības kompleksus noslēpjam aiz bailēm. Piemēram, mēs arī varētu būt lepni par savu karogu, simboliem, ja tos (tāpat kā amerikāņi) izmantotu savā ikdienā. Vai mums pietrūkst azarta rīkoties kā amerikāņiem?

Tai pat laikā domāju, ka Latvijas karogs uz apakšveļas, nebūtu labākais un pareizākais variants lepnuma un patriotisma izpausmēm. Nešķiet arī pareizi šo simbolu likt uz katras krūzes vai peldriņķa. Taču pareizi nav arī to turēt ieslēgtu, noslēptu cildenā tumšā stūrī.

Nav šaubu, ka karogu nevar izmantot pa labi un pa kreisi visi, kur vien kāds vēlas. Tas jādara gaumīgi. Taču viens ir skaidrs – par karoga izmantošanas plašākām iespējam ir derīgi padomāt.

Tagged

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.