Senā, pasaules slavenā grupa
Kad pagājušā gada nogalē kinoteātros savu pirmizrādi piedzīvoja biogrāfiskā drāma „Bohēmista rapsodija”, manī nebija nekādas emocijas. Vienkārša filma par kādu pasaules slavenu grupu, par kuru jaunieši ir dzirdējuši, bet uzmanību, visticamāk, nav pievērsuši. Izņemot tos, kuri dažādu apstākļu un sakritību dēļ ir izrādījuši interesi. Tiem, kuri nav dzīvojuši grupas ziedu laikos, grūti saprast un izprast tās ceļu, kāpumus un kritumus, un kādēļ vispār interesēties par tādu „aizvēsturisku” grupu.
Fredijs Merkūrijs (Freddie Mercury) dzirdēts masu medijos, redzēts kādā no atdarināšanas šoviem.
Tomēr zinātkāres mocīta, izlēmu noskatīties šo filmu, kas nominēta pieciem Oskariem,13 citām balvām un 52 nominācijām.
Bohemian Rhapsody
Filma par Frediju Merkūriju (dzim. Farrokh Bulsara, 1946. gada 5. septembrī), par to, kā jaunietis iet uz savu sapņu piepildījumu. Ar vieglprātību un drosmi īsteno neprātīgākās idejas, pateicoties kurām 1970. gadā dibinātā grupa Queen ir kļuvusi nemirstīga ar saviem hitiem.
Jāpiebilst, ka uzstājība un nepiekāpšanās sabiedrības standartiem, arī palīdzēja nokļūt slavas saulītē.
Sapņu izsapņošana realitātē, cilvēku pūļi koncertos, dziesmas, kurām dzied līdzi visi un visur, protams, dzīves vienīgā mīlestība, manuprāt, lika Fredijam apjukt.
Zvaigžņu slimība? Nešaubos, ka ar to viņš slimoja. Šķiet, ka tā arī palīdzēja Fredijam atvērties un parādīt savu īsto „es”, kuru viņš slēpa. Tā viņam ļāva bezrūpīgi savu dzīvi pavadīt ar vīriešiem. Un turēt sev cieši klāt dzīves ceļvedi un gaismu, vienīgo mīlestību – Mēriju Ostinu (Mary Austin).
Zvaigžņu slimības dēļ, Fredijs pazaudēja sevi. Iespējams, arī vīriešu dēļ, savas biseksualitātes dēļ. Tādēļ grupa Queen pāris gadus pārtrauca savu darbību.
Saprotot, kura ir īstā ģimene, ka tie nav ārzemju mīļākie, alkohols un narkotikas katru dienu un nakti, Fredijs atgriezās mājās.
Atklājot saviem grupas biedriem par slimību – AIDS, kā dēļ viņam laiks, ko pavadīt šai saulē, ir kļuvis daudz īsāks, izliek no sevis visu, kas ir iekšā. Arī to, uz ko vēl ir spējīgs, jo slimība progresē, balss nav vairs tik spēcīga, pašam fizisks spēku izsīkums.
Pēdējais lielākais koncerts „Live Aid” notika 1985. gada 13. jūlijā. Tas bija labdarības koncerts, kura mērķis bija savākt naudu bada skartajiem Āfrikas iedzīvotājiem.
Queen spēlēja no visas sirds. Tas bija neaizmirstams priekšnesums 20 minūšu garumā, kura laikā publika tika izvesta cauri laikam ar viņu hitiem. Fredija harizma neļāva parādīt to, ka viņš ir slims. Slimība tika slēpta no sabiedrības.
Fredijs Merkūrijs nomira 1991. gada 24. novembrī no plaušu karsoņa, ko izraisīja saslimšana ar AIDS.
Tilts uz vēsturi
Šādas biogrāfiskās filmas paaudzei, kura nav izdzīvojusi konkrēto laika periodu, ir vērtīgas. Tās atdzīvina vēsturi. Tās ļauj izdzīvot nezināmu dzīvi, izprast to no sabiedrībai nezināmā skatu punkta.
Filmas laikā izpildītās dziesmas lika saprast, ka Queenun Fredijs Merkūrijs arī šodien dzīvo tik leģendāru dzīvi. Tās ir dziesmas, kurām šodien dzied līdzi gan jauns, gan vecs, tikai – kas to izpilda? „Bohemian Rhapsody” ir lieliska tā iemesla dēļ, ka pastāsta jaunajai paaudzei par to, kas ir tie grandi, kuri radījuši pasaules slavenās dziesmas – „We Are The Champions”, „Another One Bites The Dust”, „You’re My Best Friend” u.c.
Šādas filmas atdzīvina vēsturi arī tādēļ, ka liek atvērt Google un atrast galveno varoni, lasīt viņa biogrāfiju, izglītot sevi. Manuprāt, tās piesaista daudz vairāk nekā parasta dokumentāla filma, kurā tiek atstāstīts dzīves stāsts. Jo ir iespējams izdzīvot varoņa dzīvi viņa acīm.
Aktieris Rami Maleks, Fredija Merkūrija atveidotājs, kā arī radošā komanda, ir pelnījuši daudzās balvas par smago darbu un vēstures atdzīvināšanu. Leģendas dzīvos vienmēr!
Kā gribētos pabūt 80-tajos un apmeklēt kādu no Queen koncertiem…
Baftas 2019: Rami Maleks uzvarēja kā labākais aktieris, tēlojot Frediju Merkūriju „Bohēmista rapsodijā” https://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-47157927
Manuprāt, filma nepārkāpj National geographic iedibināto pagātnes ainu mūsdienu reanimācijas žanru. Un profesionāļu novērtējuma nominācijas tik apliecina krīzi nozarē, jo nekā cita, labāka vienkārši nav, jo gluži kā skaistumkonkursa uzvarētājs ir nevis patiešām visskaistākais, bet skaistākais no tiem, kas pieteicās…. Līdz šai filmai nebiju iedomājies, ka Fredijs Merkurijs ir neizskatīgs īpatnis ar nepareizu sakodienu…. dokumentālajās liecībās ir iemūžināts izskatīgs, harizmātisks, talantīgs vīrietis! Vai Gredzenu pavēlnieka, Harija Potera vienkāršoto – balts- melns, labs- slikts klišeju subkultūras rezultāts? Diemžēl Fredija Merkurija unikālais talants nešifrējas ar šim klišejām….