Četrdesmit septītais kilometrs pa kreisi aiz Liepājas ir mans mīļākais pagrieziens. Mīļākais ceļš. Prieka avots. Vieta pasaules kartē, kas stāv pāri ķezām un problēmām. Tā skan Mocarta mažorā un pārvelk svītru jebkuram pienākumam.
Radošs sastingums veido pilsētas tēlu. Ceļam vijoties, dzirdamas vijoles skaņas. Smilšu aizsegā tiek gleznota jūra, bet „Laivā“ čivina tūristi pie kafijas tases. Vējā sapūstās sejas. Iepirkumu maisiņu vietā te stiepj laivas uz tuvējo krastu, bet radošie prāti Dzintaru ielā dzintarus vērpj. Ir kluss, bet klusumam šeit mēdz būt arī skaņa. Šeit tā skan tukšās ielās, savstarpējā mierā un nepiespiestā gaisotnē.
Šeit paiet mana mūža skaistākās vasaras. Arī pelēkā rudenī, kad lietus kā sērga nozog gaišās domas vai ziemā, kad aukstums nerāda „mīlīgus vaibstus“. Cilvēki šeit satiekas un kopā vēro saulrietus. Neierakstītas tikšanās tiek ierakstītas pļavā, vietējiem vācot zāļu tējas. Kā arī atbraucējiem baudot tās „Illys”, kas slēpjas aiz stūra.
Jūra piešķir manas mīļākās dienas. Tveicē, ar sakarsušiem prātiem, mēdzam aizšauties ar kuteri. Kapteiņa Ģirta pavadībā. Rudens vakaros, ja nevēlamies zvilnēt laivā līdz rītausmai, tad vietējie labumi ir pieejami gan Reiņa sētā, gan arī Svētdienas tirgū ap stūri.
Gandrīz neticami, ka viena pilsēta var būt valsts pati savā teritorijā. Laikam šeit ir citāds ritējums, sirdspukstiem savāds piesitiens, bet prātam neierasta brīvība.
Jūras smiltis smaržo citādāk, putni pret vēju lido savādāk, bet prāts ir līdz kaulam brīvs. Tu staigā iemīto taku sešsimt piecdesmit piekto reizi, bet katru reiz tā smaržo citādāk. Arī cilvēki šeit izskatās citādāk. Kaut arī viņi ir tie paši. Vienmēr.
Ducis mūžu nepietiktu, lai izprastu šīs vietas maģiju. Šeit steidzas no darbdienas noguruši prāti, meklē laimi galvaspilsētas apreibinātie un smeļ iedvesmu vietējie.
Skaistākais? Lai kurp Tavs ceļš vestu, Tu būsi savējais. Jo vieta vieno, atraisa un savieno.
Vai cilvēks ir piesiets vietai ar sirdi?
Jā, tā tas ir.
Fotogrāfa Julian-G. Albert fotogrāfija “Saulriets Pāvilostā” ir licencēta saskaņā ar CC BY 2.0