Skaista mana tēvu zeme

Jānis Holšteins: Esmu pārliecināts, ka Latvijā audiovizuālajā jomā savs vārds vēl sakāms arī starptautiskā kontekstā

Deja Intervija Latvija Sleja

Vasara pašā plaukumā, taču universitātes un augstskolas ver durvis jaunam reflektantu pieplūdumam. Jaunos studentus gaidīsim arī Rīgas RISEBA Audiovizuālās mediju mākslas fakultātē. Lai iepazīstinātu ar darba stilu un mācību filozofiju, piedāvājam interviju ar pašu galveno personu – programmas direktoru, režisoru un lielisku pedagogu Jāni Holšteinu.

Jānis Holšteins

Kā vērtējat šī gada bakalauru diploma darbus?

Šogad Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA Audiovizuālās mediju mākslas bakalaura studiju programmu absolventu darbi kā allaž bija ļoti daudzveidīgi. No š.g. 27. līdz 31. maijam komisijas vērtējumam tika demonstrētas gan dokumentālās filmas, gan inscenētas īsfilmas, gan sarunu šovi, gan muzikālie videoklipi. Kopumā absolventu video darbi demonstrēja stabilu kvalitāti.

Kādas tendences līdz šim novērojamas šo darbu izpildījumā?

Dokumentālajā žanrā vairāki studentu darbi šogad izcēlās ar sociāli atbildīgu tematiku. Filmas bija gan par “zaļo” domāšanu, gan par cīņu ar ļaundabīgajiem audzējiem, gan par indivīda mijiedarbību ar sabiedrību. Kā ik gadus bija pāris filmas veltītas sporta tematikai.

Spēlfilmu žanrā šogad pamanāmas bija jaunu formu meklējumu tendences, meklējumi kā bagātināt vizuālo komunikāciju. Saturiski vairākas filmas bija veidotas fantasy žanrā.

Par kuriem absolventiem Jums līdz šim bijis vislielākais prieks? Pēc beigšanas? 

Īpaši gribētos izcelt studenta Alekseja Vasiļevska pseidodokumentālistikas stilā veidoto īsfilmu “Cepumi”. Autoram bija izdevies radīt pilnīgu dokumentālās realitātes efektu. Filmas centrā ir jaunietis, kurš savā dzīvē iepriekš sastapies ar depresiju, cenšas no jauna piemēroties normālai dzīvei.

Vēl uzslavas vērta būtu producentes Eleonoras Stabiņas un operatora Edgara Strada radošā komanda, kura izveidoja gan saturiski gan formas ziņā pārliecinošu latviešu tautas dejas videoklipu “Skaista mana tēvu zeme”. Konceptuāli un mākslinieciski savdabīgais klipa risinājums iezīmē pilnīgi jauna stila tautas deju mūzikas vizualizācijas rokrakstu.

Kādus gaidāt reflektantus?

Šajā vasarā kā allaž gaidām vidusskolu reflektantus augstskolas RISEBA Audiovizuālās mediju mākslas bakalaura programmas studijās. Protams, mūsu rindās gribētos redzēt motivētus, aizrautīgus un radoši domājošus jauniešus ar ambīcijām. Vairāku gadu pieredze liecina, ka tieši šādi absolventi ātri vien atrod savu vietu audiovizuālajā industrijā. Vairāk par studijām www.riseba.lv.

Savukārt tos, kuriem jau aiz muguras ir bakalaura studijas, gaidām maģistra studiju programmā “Jaunie mediji un audiovizuālā māksla”. Šīs studijas pavērs jaunas dimensijas digitālajā mākslā un jaunākajās audiovizuālajās tehnoloģijās.

Vai ekrāna audiovizuālajai ekrāna mākslai ir nākotne Latvijā?

Esmu pārliecināts, ka Latvijā audiovizuālajā jomā savs vārds vēl sakāms arī starptautiskā kontekstā. Vairākās radošajās jomās, neraugoties uz to, ka skaitliski esam maza nācija, jau esam sevi pierādījuši visaugstākajā līmenī. Ik dienas vairāk kā 70% no visas informācijas iegūstam ar audiovizuālā satura palīdzību. Un kādam šis saturs ir jāveido.

Kas jums kinodarbā šķiet pats svarīgākais? 

Svarīgākais veidojot jebkuru audiovizuālu darbu ir apzināties, ka tas ir radošs jaundarbs globālā kontekstā. Tikai no pašiem veidotājiem ir atkarīgs, kurš to gribēs skatīties. Ja turpināsim tikai zūdīties par mazo Latvijas kino tirgu un turpināsim veidot filmas tikai savējiem, tad, protams, maz cerību ir sasniegt kādus augstākus rezultātus, taču, ja pacelsim galvu un paskatīsimies uz saviem radošajiem izaicinājumiem no globālā skatupunkta, tad pie smaga darba un zināmas talanta piedevas rezultāti neizpaliks.

 

Tagged
Karakuda
Karakuda* ir zivs. Izdomāta. Strauja, asprātīga, radoša. Tā peld mākslas ūdeņos un viss viņai ir pa zobam. Ieskaitot studentu un absolventu mākslas atklājumu uzplaiksnījumus. Karakuda atbalsta arī literāro publicistiku, kas mūsu akvatorijā noenkurojusies centrā. Kopā ar diskusijām starp jums un mums.

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.