Realitātes šovs kā iespēja apskatīt citus

Sleja

Realitātes šovs ir iespēja netraucēti ielūkoties cita dzīvē, bet šova dalībniekiem sarežģītie sadzīves apstākļi un neparastā bezdarbība ļauj atklāt ko neizzinātu sevī. Vieni kurn, ka tā ir ētera piesārņošana ar muļķīgiem projektiem, taču daudz ir arī to, kas teju vai katru vakaru steidz mājās, lai pārliecinātos, kā tad šodien klājas viņa mīlulim no TV realitātes šova. Cilvēkam jau patīk ielūkoties cita dzīvē, un realitātes šovs ir viens no veidiem, kā to netraucēti darīt. Tā ir arī iespēja paskatīties, kas notiek ar cilvēku, dzīvojot eksperimenta apstākļos, kā katrs uzvedas vidē, kas būtībā ir regresīva. Šova dalībnieki ir pilnīgi ārā no savas ierastās sociālās vides, viņiem nav savas personīgās telpas un laika tikai sev, turklāt viss, ko viņi dara, nemitīgi tiek fiksēts ar kameru palīdzību, kas skatītājam šķiet interesanti.

Pie mums slavu ieguvuši tādi šovi, kā, piemēram, “Caur ērkšķiem uz..” un “Saimnieks meklē sievu”, kas ir izpelnījušies tikt aprunāti un skatīti. “STV Pirmā!” pārraida ne vien “Caur ērkšķiem uz..”, bet arī “JĀ vārds svešiniekam” u.c., tomēr šie konkrētie raidījumi ir tieši tie, kas mani ir ierāvuši savā trakoti skandalozajā virpulī.

Šokējoši atklātais sociālais raidījums “Caur ērkšķiem uz…”ir šovs, kurā dzīves nelutinātas sievietes cenšas mainīties un sākt jaunu dzīvi. Lai arī dalībnieces uz raidījumu ir nākušas dažādu mērķu vadītas – kāda vēlas atgūt bērnus, kāda tikt vaļā no parādiem vai atkarības, cita atgūt pašapziņu, sievišķību un ģimenes uzticību – viņas visas vieno visai skarba dzīves pieredze. Sievietes nākušas no vides, kur vardarbība, alkohols, nabadzība un mūžīgā cīņa par izdzīvošanu ir ikdiena, tāpēc, iespējams, dažus raidījuma skatītājus šokē dāmu tiešums, nereti vulgārais runas stils, kas pārpilns necenzētiem vārdiem, un atklāti demonstrētā seksualitāte. Taču tieši tāda ir viņu ikdiena, no kuras sociālā raidījuma laikā sievietes ir apņēmības pilnas izrauties. Šim raidījumam ir iznākusi jau 3.sezona, kurš ir skatāms ik nedēļu trešdienu vakaros. Šis raidījums sabiedrībā un plašsaziņas līdzekļos izsauca skaļu rezonansi pēc pirmās sezonas raidījuma noslēguma, kad biedrība “Marta” vērsa uzmanību uz virkni profesionālu pārkāpumu, tiesību normu neievērošanu un pilnīgu ētikas principu ignoranci, kas rada pamatotas bažas par raidījuma dalībnieču goda un cieņas aizskaršanu, cilvēktiesību pārkāpumiem un bērnu tiesību apdraudējumu.

“Saimnieks meklē sievu” ir attiecību šovs, kurā piedalās 5 saimnieki no dažādākajiem Latvijas nostūriem, uzņemot savā saimniecībā 3 potenciālās līgavas, kurām nu sevi jāpierāda lauku darbos. Šovs tiek pārraidīts katru pirmdienas vakaru, kurā pēc nedēļu ilgas uzturēšanās saimniecībā viena no līgaviņām tiek sūtīta mājup pēc saimnieka izvēles. Skatoties šovu, skumji ir apzināties, ka daži atsevišķi eksemplāri degradē viedokli par Latvijas laukiem, tāpēc arvien biežāk nākas dzirdēt, ka vārds lauki vai laucinieks tiek uztverts bezmaz vai par lamuvārdu. Nenoliedzami, dzīve laukos no dzīves pilsētā atšķiras, bet vai tāpēc būtu jādomā, ka laukos valda postaža ne tikai mājās, bet arī cilvēku galvās ?

“JĀ vārds svešiniekam” ir vispretrunīgāk vērtētais Austrālijas attiecību realitātes šovs, jo tā divdesmit dalībnieki ir gatavi iestūrēt laulības ostā ar pilnīgi svešu otru pusīti – viņi viens otru ierauga tikai pie altāra! Drosmīgi, bet vai prātīgi? Līgavu un līgavaini kopā saliek trīs attiecību eksperti, kuri piemeklē pēc rakstura un interesēm piemērotākos partnerus. Vai šāda laulība var būt arī laimīga?

Pēc šo raidījumu noskatīšanās rodas jautājums vai tas tiešām jel vispār var notikt ? Raidījumiem netiek uzlikts nedz kāda vecuma liegums, tomēr mēs zinām, cik bērni un jaunieši ātri spēj uzsūkt informāciju un savās acīs šo šovu dalībniekus ieraudzīt kā iedvesmas avotus. Šajos raidījumos tiešām bieži tiek dzirdēti necenzēti vārdi, kā arī pieklājības normas dažiem dalībniekiem nav skaidras. Bet tas ir koks ar diviem galiem, jo šo var skatīt arī no otras puses, raidījumus saturiski veido tā, lai skatītājiem tas šķistu apetītelīgi un tie vēlētos zināt kas notiek tālāk, jo dzīvojot mūsu sabiedrībā šodien, nav vairs robežu un pieņemto normu, katram jau ir tā sava taisnība un viedoklis.  Skatītāji ir sašutuši par redzēto, tomēr tai pat laikā izvēlas turpināt skatīties, jo vēlas redzēt cik liela izdoma un uzdrošināšanās ir raidījuma veidotājiem, kas ir tāpat kā vēlēties “papildus porciju” kādam tikko nobaudītam un atzītam ēdienam.

Galvenā problēma televīzijai ir saturs, kuram būtu jāattīstās, veidojot to arvien interesantāku, aizraujošāku un kvalitatīvāku. Būtiski, ka tagad mums ir jauna paaudze, kura joprojām ir televīzijas maģijas varā. Tādēļ nemitīgi ir jāizdomā kas jauns un laikam līdzi ejošs.

 

Tagged

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.