trijstūra likuma īpašība

Summa

Impulsi Sleja

“Hērona formula palīdz aprēķināt dažādmalu trijstūra laukumu, ja zināmas visas tā malas a, b un c. Trijstūrim ir trīs malas un trīs stūri. Un es esmu iespiesta vienā no tiem”. Pēdējais teikums liecināja, ka vislabāk būtu agro rīta stundu beigt un doties kaut nedaudz pagulēt. Klusi klabinot klaviatūras taustiņus un apkopojot ģeometrijas tēzes, Marika gatavoja stundu astotajai klasei. Pārgurums lika rakstīt muļķības, bet gultā neviens viņu negaidīja. Kopš septembra, kad atsākās intensīvs skolotājas darbs, Guntis gulēja viesistabā, tikmēr Marika vakaros ieņēma vietu stūrī un ik pa laikam atgaiņāja nojausmas par problēmām ģimenes dzīvē. Formulas un ģeometriski laukumi rādījās viņas īsajos sapņos, tikmēr vīru nedēļas laikā varēja satikt vien vakariņās. Pie ģimenes pavarda viņa stāv divas reizes nedēļā: svētdien uzvārot zupu trijām dienām un ceturtdien cepot zivju kotletes. Marika ir laba virtuvē, burkāniņi sagriezti aplīšos, kartupelīši kvadrātiņos, kotletes apaļas kā olīši. Laba ir arī skolā, nevienu nespiedīs iemīlēt sinusus un kosinusus. Šī telpa atklājas vien dažiem.

Un tad viņš atnāca, ietinot Marikas augumu baltos linu audumos, ļaujot ielaist vārgos pirkstus viļņainos matos un labi noaugušā bārdā, tajā viņa sataustīja putna ligzdu. Akmens stingrās acis izstaroja spožu gaismu, lielais un spēcīgais ķermenis, pa kuru var uzrāpties kā klintī, aizsedza vēju un sauli. Rokas tik lielas un drošas un sastrādātas. Kaut kur netālu skanēja flauta, tai piemita vara pakļaut un sekot melodijai. No sapņa ātri aizbēgot un noskalojot to ar ūdeni, viņa sajutu vieglu uzbudinājumu. Kaut kas tāds ne reizi nebija piedzīvots desmit gadus ilgajā laulībā. Neticami, ka tieši viņa bija tā, kura ielaida savās mājās nodevību un atļāva tai nozagt laiku. Vīrietis, kura bārdā viņa vēlējās šorīt atgriezties nebija vīrs Guntis, kurš klusi krāca blakus istabā. Nekur nebija rakstīts un viņš nevienu valodu neizmantoja, lai stādītos priekšā, bet Marika zināja kā viņu sauc. Hērons, matemātikas pasniedzējs Aleksandrijas universitātē apmēram 1. gs. pirms mūsu ēras.

Skolas kafijas automātā iemetusi piecdesmit centu monētu, Marika gaidīja svētā ūdens parādīšanos plastmasas glāzītē. Patiesībā tā bija 30 sekunžu pauze, kurā sakārtot domas tām atbilstošajos laukumos. Parasti viņas aizraušanās ir problēmu risināšana, izmantojot matemātikas formulas un tajās viņa redzēja savus slēptos ieročus. Taču šobrīd problēmas radīja vīrietis, kurš lielā mērā to matemātiku ir izgudrojis. Vai Marika drīkst izmantot šo ieroci pret tās izgatavotāju? Vai pirmatnējās raķetes izgudrotājam un lielākajam senatnes eksperimentētājam jelkad vispār veidotos kāda interese par matemātikas skolotāju pierīgas skoliņā? Pat ja atbilde ir nē, sengrieķis Hērons ir apsteidzis laiku un ar savām bultām cauršāvis Marikas sirdi kā varonis, kurš stājies ceļā informācijas tehnoloģiju speciālistam Guntim un mēģina atņemt viņa mīlošo sievu, dažādmalu trijstūra laukumā apmaldījušos ģeometrijas skolotāju. Marika apdedzināja mēli ar karstu kafiju, kad prātā ietraucās doma vai šo dienesta romānu nav pamanījušas citkārt asredzīgās pedagoģijas pārstāves skolotāju istabā.

Klasē sanākušie skolēni, nenojauzdami skolotājas mīlas dzīvē gruzdošos ugunsgrēkus, gatavojās kārtējai izrādei. Tāfele vēl bija tīra no jaunības formulām A+R=Love vai kautrīgi uzšvīkātām ģenitālijām. Gaisā virmoja divu veidu enerģijas, radot siltumu. Marika piedzīvoja nepārprotamu vēlmi tuvoties sapņa tēlam un atkārtoti sajust naktī pieredzēto. Kā viņas karstais ķermenis apvijas ap akmens cietu un aukstu tēlu, kā gadsimtu sens vējš sajauc matus, kā viņa laižas senajā apļa dejā. Sapnis turpinājās atvērtām acīm, vienlaikus grozot labās rokas zeltnesī pirms desmit gadiem uzvilkto Gunta laulības gredzenu. Zelta riņķa līniju, kura pētīšana palīdzēja attīstīties ģeometrijai un matemātiskajai analīzei. Apli ar noslēgtu telpu, lai atvairītu ļaunos garus. Tas bija kā tuvoties brīdim, kurā kādu teoriju vienlaikus pierādīt un apgāzt. Taču jāizvēlas ir viens variants. Un tad Marika lēnām sāka apjaust izeju no situācijas. Ne jau balstoties uz sajūtām, jo arī šajā mīlas trijstūrī tādas likumības nedarbojas. Hērons pirms vairāk nekā divtūkstoš gadiem savā “Metrikā” pieļāva kādu kļūdu, kuru nu pašam jānožēlo. Šis precētu sieviešu zaglis, ierakstīdams tādu trijstūra likuma īpašību kā “Jebkuru divu malu summa ir lielāka par trešās malas summu” nenojauta, ka Marika kopā ar Gunti būs kaut kas lielāks par Aleksandrijas Hēronu.

"TriangleInequality" by WhiteTimberwolf, Brews ohare (PNG version) is licensed under CC BY-SA 3.0.
Tagged

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.