suns

Dzīvnieki ir mazas dvēselītes

Daba Impulsi Sleja

Suns esot cilvēka labākais draugs. Vienīgais kurš nepametīs nelaimē. Neskatīsies uz tava maciņa biezumu, bet uzreiz palīdzēs. Dzirdēti teicieni, vai ne? Ne tikai suņi, bet dzīvnieki kopumā, esot neatņemama sabiedrības sastāvdaļa. Daudzi savus mīluļus ikdienā “nēsā uz rokām” un nekautrējas atzīt, ka bieži vien četrkājainais draugs ēd labāk par viņu pašu. Varam pamanīt dažādus rakstus, intervijas un bildes sociālajos tīklos, kur tiek cildināti mājdzīvnieki, bet šim jaukajam stāstam mēdz būt arī tumšā puse.

Nešaubos, ka Tu, lasītāj, esi viens no dzīvnieku mīļiem, bet ne visi ir tādi kā Tu. Dzīvnieku aizsardzības tēma joprojām ir aktuāla dažādos aspektos. Tā ir bijusi aktuāla vienmēr, bet sabiedrība mēdz negribēt par to runāt. Labāk novērsties, vai, pagriežot muguru, aiziet garām situācijām, kas bija nepatīkamas vai nepareizas.

Attiecībās starp diviem cilvēkiem tiek augstu vērtēta morāle un ētika. Cilvēkus nedrīkst nosodīt par viņu rasi, reliģisko piederību, seksuālo orientāciju vai jebkādu citu vērtību. Taču tā nav runājot par dzīvniekiem. Ļoti daudzus dzīvniekus mēs redzam naudas zīmju izskatā. Šoreiz gan nerakstīšu par dzīvnieku izmantošanu ēdienā (kas arī ir svarīga tēma), bet par mājdzīvniekiem. Cilvēki lepojas ar savu tīršķirnes suņuku uz kura nākšanu pasaulē ir gaidījuši gadiem, plivina riņķī papīrus, kas garāki par pašu bērna dzimšanas apliecību, lai tikai pierādītu suņa izcelsmi. Nav jau slikti, bet vai tas ko maina…? Vai tāpēc vien suns vai kaķis kas dzimis kaimiņu klētī ir sliktāks par speciāli saražoto? Vai tāpēc viņš mīl savādāk? Visa dzīve balstās uz papīriem – atestāti, diplomi, līgumi un daudz kas cits. Vai to patiesi ir nepieciešams ienest visās dzīves jomās?

Latvijā vien ir neskaitāmi daudz patversmju, kuras par mājām jau daudzus gadus sauc dažnedažādi mīļdzīvnieki. Vēlos mudināt ikvienu izvēlēties mīluli no patversmes un mazināt šķirnes zvēru masveida ražošanu. Jā, ražošanu, jo, bieži vien, apstākļi audzētavās ir nežēlīgi un ne tuvu nestāv visam tam, ko iedomājies iegādājoties dzīvnieku ar ciltsrakstiem. Suņu mammas tiek izmantotas kā fabrikas, kucēni no viņām atšķirti pāragri, turēti mazos, netīros krātiņos. Tā ir tikai un vienīgi peļņa audzētavas īpašniekam. Patversmes zvēriņi ir spējīgi mīlēt tikpat stipri un sagādāt tev prieku ikdienas kā smalku šķirņu saražotie.

Mācam sevi un savus bērnus būt iecietīgiem pret visiem apkārtējiem cilvēkiem. Nevienlīdzība ir globāla problēma kas eksistē daudzās valstīs, ieskaitot Latviju. Tā kavē attīstību. Nav nozīmes no kurienes tu esi nācis, pats galvenais, ka esi labs cilvēks. Kāpēc nav nespējam to attiecināt uz visiem? Arī uz mazajiem radījumiem. Dzīvnieki ir mazas dvēselītes, kas ir pelnījušas pilnīgi to pašu. Mēs taču diži neatšķiramies, dzīvojam, jūtam, priecājamies, pārdzīvojam, bet galvenais – mīlam.

Darīsim to vairāk nekā līdz šim. Mīlēsim arī viņus. Tieši tāpat kā sevi.

"My Friends Dog" by Martin John Duncan is licensed under CC BY 2.0.
Tagged

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.