Šobrīd pasaulē aktuāls un strīdīgs temats ir mākslīgā intelekta nepieciešamība un efektivitāte ikdienas dzīvē. Lai arī cik mākslīgā intelekta plusu būtu daudz, kā radošas jomas pārstāve, varu galvot, ka ir jūtams arī sava veida apdraudējums.
Mākslīgais intelekts piedāvā plašu lietojuma klāstu, ietverot gan tulkošanu starp valodām, gan tekstu sastādīšanu, gan fotogrāfiju izveidi, gan emocionāla balsta pieejamību, ievadot attiecīgus parametrus programmā. Saskaroties ar laika trūkumu dinamiskajā rakstnieka profesijā, liels ieguvums ir mākslīgā intelekta spēja uzdevumu paveikt ātri un pilnvērtīgi – ar visiem internetā pieejamajiem resursiem. Var aizstāt strukturētās, mehāniskās darbībās ieguldīto enerģiju, nododoties pašam radīšanas procesam. Kad man bija saruna ar mākslinieku – gleznotāju – viņš man teica:”Nesatraucies! Mākslīgais intelekts nav cilvēks ar īstām jūtām, lai uzrakstītu kaut ko tik unikālu, kā spēj tikai cilvēks.” Es tajā brīdī nodomāju, vai mēs sevi pārlieku nepārvērtējam. Agrāk man bailes sagādāja būšana garlaicīgai, kuru elpināja vēlme pēc oriģinalitātes. Turpretī tagad papildu svaru stresa kausos rada šī absurdā konkurence ar tehnoloģiju, ne cilvēku. Vai rakstnieka profesija būs dzīvotspējīga un konkurētspējīga tirgū tuvāko desmitgažu griezumā? To, ko es agrāk meklēju grāmatās, to tagad jaunatne pavaicā mākslīgajam intelektam, un viss ir klikšķa attālumā. Ar šo es varu izcelt problēmu, ar ko man saistās mākslīgais intelekts, tiek aizstāts izzināšanas, kreativitātes vai kļūdīšanās process cilvēka iekšienē, ar ātru risinājumu bez lielas piepūles. Internetā var atrast visu – kā iemīlēties, kā labi dzīvot vai kā palikt bez salauztas sirds, bet – kā tad citādāk var izbaudīt un izjust visu, ko sniedz mūsu dzīve un nemitīgais mācīšanās process, ja ne to dzīvojot un izzinot?
Mākslīgais intelekts ir pīrāgs ar diviem galiem, un pagaidām mums ir izvēle, no kura gala to ēst. Tas tur universālu “patiesību” par pasauli un cilvēkiem, bet tikai mēs zinām savējo, un to nevar aizstāt ar shēmotām ciparu rindām.
"Computers" by chrisblackwell is licensed under CC BY 2.0.