suns būrī

Nevienlīdzība uz papīra

Daba Latvija Sleja

Suns ir cilvēka labākais draugs. Vienīgais kurš nepametīs nelaimē. Neskatīsies uz tava maciņa biezumu. Pavisam dzirdēti teicieni, vai ne? Ne tikai suņi, bet dzīvnieki kopumā, ir neatņemama sastāvdaļa lielai sabiedrības daļai. Daudzi savus mīluļus ikdienā “nēsā uz rokām” un nekautrējas atzīt, ka bieži vien četrkājainais draugs ēd labāk par viņu pašu. Varam pamanīt dažādus rakstus, intervijas un bildes sociālajos tīklos, kur tiek cildināti mājdzīvnieki, bet šim jaukajam stāstam vienmēr ir tumšā puse.

Nešaubos, ka Tu, lasītāj, esi viens no dzīvnieku mīļiem, bet ne visi ir kā Tu. Ar katru gadu arvien aktuālāka paliek dzīvnieku aizsardzības tēma dažādos tās aspektos. Tā ir bijusi aktuāla vienmēr, bet sabiedrība izvēlējās par to nerunāt, labāk noskatījās vai, pagriežot muguru, pagāja garām situācijām kas bija nepareizas.

Attiecībās starp diviem cilvēkiem ļoti augstu tiek likta morāle un ētika. Cilvēkus nedrīkst nosodīt par viņu rasi, reliģisko piederību, seksuālo orientāciju vai jebkādu citu morālo vērtību. Bet tā nav runājot par dzīvniekiem. Ļoti daudzus dzīvniekus mēs redzam naudas zīmju vērtībā. Šoreiz gan nerakstīšu par dzīvnieku izmantošanu ēdienā (kas arī ir svarīga tēma), bet par mājdzīvniekiem. Cilvēki lepojas ar savu tīršķirnes suņuku uz kura nākšanu pasaulē ir gaidījuši gadiem, plivina riņķī papīrus, kas garāki par pašu bērna dzimšanas apliecību, lai tikai pierādītu suņa izcelsmi. Nav jau slikti, bet vai tas ko maina…? Vai tāpēc vien suns vai kaķis kas dzimis kaimiņu klētī ir sliktāks? Vai tāpēc viņš mīl savādāk? Visa dzīve balstās uz papīriem – atestāti, diplomi, līgumi un daudz kas cits. Vai to patiesi nepieciešams ienest visās dzīves jomās?

Latvijā vien ir neskaitāmi daudz patversmju, kuras par mājām jau daudzus gadus sauc dažnedažādi mīļdzīvnieki. Vēlos mudināt ikvienu izvēlēties mīluli no patversmes un mazināt šķirnes zvēru masveida ražošanu. Jā, ražošanu, jo, bieži vien, apstākļi audzētavās ir nežēlīgi un ne tuvu nestāv visam tam, ko iedomājies iegādājoties dzīvnieku ar ciltsrakstiem. Suņu mammas tiek izmantotas kā fabrikas, kucēni no viņām atšķirti pāragri, turēti mazos, netīros krātiņos. Tā ir tikai un vienīgi peļņa audzētavas īpašniekam. Patversmes zvēriņi ir spējīgi mīlēt tikpat stipri un sagādāt tev prieku ikdienas.

Mēs mācam sevi un savus bērnus būt iecietīgiem pret visiem apkārtējiem cilvēkiem. Nevienlīdzība ir globāla problēma kas daudzās valstīs, ieskaitot Latviju, kavē tās attīstību. Nav nozīmes no kurienes tu esi nācis, pats galvenais, ka esi labs cilvēks. Kāpēc nespējam to attiecināt uz visiem? Dzīvnieki ir mazas dvēselītes, kas ir pelnījušas pilnīgi to pašu. Mēs taču diži neatšķiramies, dzīvojam, jūtam, priecājamies, pārdzīvojam, bet galvenais – mīlam.

"Blackandwhite Dog" by Ghost Presenter is marked with CC0 1.0.
Tagged

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.