Pagājis vairāk kā gads kopš Covid-19 skāris teju visu pasauli. Pārmaiņas notikušas daudzās dzīves jomās. Pielāgošanās un straujo pārmaiņu pieņemšana ir viens no lielākajiem un sarežģītākajiem sabiedrības pārbaudījumiem. Līdz ar dažādiem grozījumiem un izmaiņām cilvēku dzīves ritms iespaidīgi mainījies. Būtiski cilvēkus ietekmējis attālinātais režīms. Kā skolēniem, tā studentiem un darbiniekiem nākas pielāgoties un nepieciešamos pienākumus skolā, darbā vai universitātē veikt attālināti. Attālinātais režīms krasi mainījis daudzu Latvijas studentu ikdienu, liekot veidot citādu studiju režīmu.
Jebkuram cilvēkam nepieciešama socializēšanās. Tās trūkums var ietekmēt ne vien fiziski, bet jo īpaši emocionāli. Studējot klātienes studijās, socializēšanās ir neatsverama studentu ikdienas sastāvdaļa. Kopš spiestā attālinātā režīma iestāšanās, pierastā satikšanās ar kursa biedriem, pasniedzējiem, visiem studentiem vairs nav iespējama. Tāpat ierasto lekciju apmeklējumu nu jau vairāk kā gadu ir nomainījušas tiešsaistes lekcijas dažādu ierīču ekrānos. Socializēšanās, savstarpēja komunikācija ir izteikti svarīga studiju procesā. Protams, ka šobrīd ir iespējama attālināta komunikācija caur e-pastu, īsziņu vai zvanu. Tomēr ne viens vien atzinis, ka tas nespēj aizstāt tiešo komunikāciju. Un tieši šobrīd, vairāk kā jebkad mēs novērtējam saskarsmi un sarunas “aci pret aci”. Studiju procesā studentiem ir patīkami satikt kursa biedrus un pasniedzējus. Satikšanās un socializēšanās trūkums var novest arī pie motivācijas trūkuma.
Motivācija studiju procesā ir viens no svarīgākajiem faktoriem. Bez motivācijas ir visai sarežģīti paveikt nepieciešamos studiju darbus, uzdevumus. Kā vienu no demotivācijas iemesliem var minēt socializēšanās un klātienes komunikācijas trūkumu. Tāpat lielu ietekmi veido vides maiņa. Šobrīd studenti studē un darbus veic attālināti, no mājām, kopmītnēm vai citām vietām. Katrs studē no savas vietas, lai kur arī tas būtu. Katram studentam ir sava vide. Vides maiņa klātienes studentiem nu jau šķiet pašsaprotama. Studēt no mājām ir ikdiena. Nu došanās uz universitāti ar riteni, tramvaju, auto vai raitu soli šķiet tāla pagātne. Šī spiestā vides maiņa ir neizbēgama un par to tiek runāts, domājot arī par nākotni. Tehnoloģiju attīstība un iespējas izmantošana rada papildus iespējas gan darbu, gan studijas gan daudz ko citu organizēt attālināti. Tomēr tehnoloģijas nav skatāmas tikai ar plusa zīmi.