Liepājas Simfoniskais orķestris

Liepājas Simfoniskais orķestris janvāra beigās pirmatskaņos Ilonas Breģes Ceturto simfoniju

Jaunumi Mūzika Sleja

Liepājas Simfoniskais orķestris 27. janvārī pulksten 19 koncertzālē “Lielais dzintars” pirmatskaņos Ilonas Breģes Ceturto simfoniju. Orķestra galvenā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā klausītāji varēs baudīt arī Ludviga van Bēthovena Vijoļkoncertu ar Sergeja Dogadina solo.

Ilona Breģe savu jaunāko, pēc kārtas jau ceturto simfoniju pabeigusi 2021. gada jūlijā, un tas veltīts viņai vistuvākā cilvēka – viņsaulē aizgājušās mātes Vizbulītes Breģes (1933–2018) piemiņai.

“Simfonijai ir četras daļas: pirmā daļa veidota sonātes allegro formā, otrā daļa ir apjoma ziņā nelielāks intermeco ar sonoriem orķestra skanējuma meklējumiem. Trešajā daļā es izmantoju variāciju formu, lai veidotu atmiņu acumirkļu kolāžu, kuru pamatā – mana piecu gadu vecumā sacerētā un mammītei dāvinātā dziesmiņa; savukārt ceturtajā daļā vēlējos uzrakstīt skaistu un patiesi saviļņojošu mūziku,” par jauno opusu stāsta komponiste.

Ilona Breģe – visupirms koncertējoša pianiste, kādreizējās filharmonijas soliste (1983–1992), tad komponiste, kura latviešu mūzikā radījusi gan smalku un izjustu kamermūziku, vokālās kompozīcijas un kormūziku, gan arī kameroperas un simfonisko mūziku. Par 2010. gadā sacerēto Vijoļkoncertu Ilona Breģe saņēma Lielo mūzikas balvu.

Ilona Breģe savulaik vadījusi divus orķestrus – bijusi gan Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra direktore (1997–2006), gan orķestra “Rīga” direktore (2006–2020). Par nopelniem kultūrā un radošo ieguldījumu Latvijas mūzikā 2019. gadā viņai piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis.

Muzikoloģes Ineses Lūsiņas 2019. gadā veidotajā intervijā laikrakstam “Diena” Ilona Breģe atklāj, ka viņas vistuvākā skaņu pasaule ir tieši simfoniskais orķestris: “Tur es jūtos vislabāk. Ja ir iespēja rakstīt simfoniskajam orķestrim, es jūtos kā mājās.”

Komponistei katra skaņa ir saistīta ar kādu noteiktu krāsu: “Es izjūtu šo krāsu spēli skaņās. Kad rakstu partitūru, man ir sajūta, ka no daudzām krāsām lipinu kopā skaņu paleti.”

27. janvāra koncerta programmā iekļauts arī Ludviga van Bēthovena 1806. gadā tapušais Vijolkoncerts, kas uzskatīts par vienu no nozīmīgākajiem darbiem vijolkoncertu žanrā, to regulāri atskaņo koncertzālēs visā pasaulē. Šo koncertu visā tā mirdzumā klausītājiem atklās Latvijas publikai jau pazīstamais Austrijā dzīvojošais vijolnieks – pasaulē prestižāko vijolnieku konkursu laureāts Sergejs Dogadins, ar kuru Liepājas Simfoniskais orķestris sadarbojies jau vairākkārt.

Biļetes uz Liepājas Simfoniskā orķestra koncertiem pieejamas “Biļešu Paradīzes” tīklā https://www.bilesuparadize.lv/lv/organizer/50.

Koncertu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds un Liepājas pašvaldība.

Papildu informācijai:

Iveta Vēvere 
Liepājas Simfoniskā orķestra sabiedrisko attiecību vadītāja
pr@lso.lv; +371 29287345
Tagged

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.