Sēžam visi pie lielā galda

Vai cilvēks ir laimīgs, ja nav paēdis jeb lapgraužu laiks

Impulsi Proza Sleja

Publicistika Jura Alunāna stilā.

Februāra mēnesī Karakuda pievērsīsies publicistikai Jura Alunāna stilā. Piedāvājam vairākus darbus, kurus rakstot studenti izmantoja dižā latviešu publicista stilu un uzrunas veidus.

Jauku lasīšanu februārī!


Vai cilvēks ir laimīgs, ja nav paēdis jeb lapgraužu laiks

Ir gan laiki pienākuši! Viens vegāns, otrs veģetārietis. Trešais neēd miltus, bet ceturtais nedzer pienu. Piektais meklē pārtiku bez glutēna. Tagad kuplo ģimenes saimi un radu radus pie viena galda nav iespējams sasēdināt, jo visus paēdināt vienā rāvienā vairs nevar. Traks var palikt ieejot bodē ar savu ķeseli rokās. Stāvi pie plaukta un nesaproti ko likt iekšā un ko nē. Kas labs, bet kas ne?

Ja vecmamma vairs nevar paēdināt savus mazbērnus garšīgi, tad kaut kas vairs nav labi. Agrāk bija vieglāk to izdarīt sirsnīgi un labi. Tagad nekas vairs neder. Jaunie ārzemju gudrības salasījušies un samācījušies tik ļoti, ka parastais ēdiens vairs nevienam nav nekādā vērtē. Vai agrāk cilvēki vispār zināja, ka piens tik ļoti trekns, ka nav dzerams. Kurš saprata, ka cūkas gaļas gabaliņš tik bezgala slikts, ka to labāk nenobaudīt?

Man vecmammas žēl. Sēžam visi pie lielā galda, bet kopīga prieka nav. Viens neēd to, otrs neēdīs šito. Trešais neēd neko. Bērnības garšu vairs piedāvāt nav iespējams.

Ja cilvēks ir labi paēdis, tad jūtas laimīgs. Agrāk bērniem neviens nejautāja: “Ko gribēsi ēst?“ Priecājies, ka vispār tiki paēdis un priecīgs par to ko mamma sagatavojusi! Tagad nekas tamlīdzīgs nenotiek. Bērns vai pusaudzis, meiča vai zellis šajos laikos vairs nedabū svaigi ceptu gaļas gabalu apēst. Nē, tas skaitās par traku. Tagad kā zaķim jāgrauž salāti visu dienu. Pilsētas kundziņi pat parastus krogus un restorānus nosmādē. Tagad tos ver vaļā priekš tādiem, kas ikdienās grauž lapas, nevis normālu ēdienu ēd. Vai viņi patiešām paēd? Jūtas paēduši? Jeb tikai tēlo tādus, kas „ēd pareizi“, bet katru dienu staigā pusbadā? Taču restorāni labi nopelna arī ar šādiem – lapgraužiem. Sliktākais, ka zaļie klienti kļūst ļoti dusmīgi, ja nedod to, ko viņi grib. Visi pārējie var pastāvēt klusu un kaunēties par cepto gaļu, kas tik ļoti garšo. Kā tālāk?

AS220 fotogrāfija “03_banquet_table” ir licencēta saskaņā ar CC BY 2.0
Tagged

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.