YouTube logo

Zelta drudzis jeb YouTube

Impulsi Sleja

Cilvēkiem vienmēr bijusi vajadzība kļūt bagātiem. Visu iegūt ātri un viegli. Vēsturē ir bijuši posmi, kad iespēju saraust bagātību reti kurš palaiž garām. To skaitā: jaunu teritoriju atklāšana, pārcelšanās un laimes meklēšana Jaunajā pasaulē, drudžainie centieni uz Eiropu atvest zīdu un zīdtārpiņus, eksotiskas garšvielas, akciju pirkšana Volstrītā, kā arī vēlme atrast zeltu.

XIX gadsimtā pasaule sirga ar zelta drudzi. Teju vai katrs cerēja atrast to īsto vietu, kas spēs nodrošināt ar lielu naudu un mantu gan viņu, gan pēctečus. Lai gan zelta atrašana šķiet samērā viegla lieta, daudziem par to nācās maksāt pārāk augstu cenu. Kā jau visur, kur ir nauda, sarodas arī krāpnieki un laupītāji. Tāpat laimes meklētājiem nācās jo bieži doties uz mājām tukšām rokām. Ik pa laikam arī mūsdienās tiek atklātas jaunas zelta ieguves vietas. Loģiski, ka ir daudzi, kas vēl mūsdienās sirgst ar to pašu zelta drudzi. Tātad ir sācies jauns posms mūsu vēsturē.

Video koplietošanas tiešsaistes sociālā tīkla tīmekļa vietne jeb vienkāršiem vārdiem sakot YouTube, tika radīta 2005. gada februārī. Nu jau vairāk kā 15 gadus šī platforma (kā bieži to dēvē jūtūberi) attīstās un kļūst populārāka. No visām sociālo tīklu platformām, tai skaitā, Instagram, Twitter, Facebook, Snapchat u.c. vidējie influencera ienākumi par vienu ievietoto materiālu ir visaugstākie tieši YouTube. Vietnes popularitāte strauji sāka augt 2012. gadā. Toreiz jūtūberus, neviens (izņemot viņu kvēlākos fanus), par slavenībām neuztvēra, taču tagad viņus uzskata par tik pat lielām zvaigznēm kā jebkuru Holivudas aktieri vai dziedātāju. Youtubē augšuplādēt video var visi. Tam nav vajadzīga nekāda izglītība un nekādas īpašas prasmes vai talanti. Vairāk vai mazāk populāri ir mīlīgu dzīvnieku video ainas, pumpu spiešanas procedūras, pirkumu izrādīšanas, vlogu ainas, ēdienu gatavošanas paraugi; slavenību interviju, dokumentālo filmējumu, skaistumkopšanas procedūru, izjokošanas un slime (spēļu gļotu) triki, eksperimentu un citu veidu video demonstrējumi. Par slavenu jūtūberi var kļūt jebkurš. Šī iespēja daudziem šķiet vilinoša, it sevišķi, redzot, kā jūtūberi izrāda savus savrupnamus, automašīnas, bezgalīgos drēbju, kurpju un kosmētikas kalnus, jaunākos „gadžetus” un vēl daudz ko citu. Tādēļ pat bērni, vēloties kļūt līdzīgi saviem elkiem- jūtūberiem, gatavi publicēt jekādu video, krāt skatījumus un „laikus” gluži, kā uzlīmes albūmos 2. klasē.

Viss neiet gludi arī tur. Bieži dzirdams par visādiem skandāliem jūtūberu vidū, par to, cik daudz cilvēki ir gatavi filmēt, izlikt publiskai apskatei naudas dēļ. To, kad šis mūsdienu „sarkanais drudzis” tiks izslimots un cik tālu vispār ir līdz tā augstākajam punktam,  to mēs vēl redzēsim. Bet līdz tam, kādēļ nepamēģināt pašam? Vai ne?


"YouTube logo" by Rego - d4u.hu is licensed under CC BY-SA 2.0
Tagged

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.