bizness featured

Bizness

Proza

bizness 1

Liena Rimkus

Bizness

„O, vecīt, klausies, man te baigais štuks prātā ienāca!” tā sākas lielākā daļa no šiem stāstiem. Šis būs manējais stāsts par to, kā es tiku no šī teiciena otrajā kursā līdz pat acu plakstiņam, kas raustās, manos nu jau četrdesmit.

VITĀLIJS

Vitālijs ir ļoti mierīgs ofisa darbinieks, izcili paveic sev uzticētos darbus un uzkopj darba vietu. Viņa ģērbšanās stils ir ieturēts un skatiens nosvērts. Vienmēr rūpīga matu sasuka, svaigi gludināti krekli ar elegantām buktītēm piedurknēs. Vitālijs ir mēreni bāls trīsdesmitgadnieks ar jurista izglītību, ko nekad neliek lietā. Neesot viņa niša. Vitālijs ir brīnišķīgs cilvēks un teju katra uzņēmuma sapņu darbinieks. Viņam ir arī ģimene. Ieprecējies gan pagaidām nav, bet sieviete viņa dzīvē gan ir. Amatildai ir nu jau 84 gadi. Amatilda ir viņa vecmāmiņa. Viņa zina daudz stāstu par ebrejiem, Vitālijs gan viņai nejautā – kā viņa tos uzzinājusi. Šis pāris dala glītu divistabu dzīvokli Purvciema hruščovenēs, ik vakaru dzer tēju no vienas tējas kanniņas, un abi glauda vienu un to pašu kaķi vienā un tajā pašā virzienā. Kaķi sauc Fonso. Pilnā vārdā – Alfonso Godžinskis, bet pēc tā parasti neviens nejautā. Lielākoties neviens nejautā arī pēc Vitālija pilnā vārda. Un tēva vārda. To viņš pats nemaz tā īsti neatceras, ja situācija akurāt spiež to zināt, viņš rāmā intonācijā paķer pirmo vārdu, kas gadās mēles galā.  Nikolajevičs, Andrejevičs, Ivanovičs – nezinātājam tāpat ir pilnīgi vienalga. Vitālijs kontaktējas ar šauru cilvēku loku un par spīti tam, ka ir ārkārtīgi zinošs, ir mazrunīgs. Tas viņu bieži glābj. Vitālijs uzcītīgi strādā mūsu uzņēmumā jau 7 gadus.

DEIVS

Jūs esat laimīgs cilvēks, ja jūs vismaz reizi dzīvē esat satikuši Deivu. Viņš ir tieši tāds cilvēks, par kuriem meitenes spiedz: „Amāzing!” vai „Ōsam!”. Divdesmit septiņus gadus jauns, atlētisks vīrietis, vienmēr piegulošās džinsenēs un maisveidīgos T-kreklos ar padziļu dekoltē. Kaklā krustiņš. Esot kristietis. Tas viņa tēlu padara vēl pievilcīgāku un viņa jau tā teju vai radioaktīvo starojumu vēl gaišāku. Želejā mērcētie mati vienmēr uzbužināti vienā vai otrā virzienā. Deivam piemīt ārkārtīga harizma, tādēļ mums viņš ir reklāmists. Viņš prot „paņemt” cilvēkus ar savu klātbūtni vien. Visi projekti puisim iet no rokas, ar visiem cilvēkiem viņam veidojas ciešs kontakts jau pirmajās minūtēs. Viņš ir atvērts, viņam nav noslēpumu, viņš ir Deivs. Smaidīgs un enerģisks donžuāns. Klienti viņu mīl. Vīrieši par viņa jokiem smejas līdz nemaņai, sievietes kūst no glaimiem. Bērnībā puika bija diezgan apaļīgs, kā rezultātā bija diezgan kompleksains bērns. Vienpadsmitajā klasē Deivs iemīlējās audzinātājā, nometa lieko svaru un aizgāja studēt uz augstskolu. Klasiski. Viņam nav sievas un bērnu, bet ir ļoti daudz brīvā laika. Vecāki un māsa dzīvo Baldonē, skaistā privātmājā, ir turīgi un inteliģenti cilvēki, kas piekopj aktīvu dzīvesveidu. Puisis nav pabeidzis studijas. Esot iestājies vēsturniekos, tad – reklāmistos, bet neesot varējis visu apvienot ar ikdienas rutīnu. Toties katrā nozarē esot paguvis paķert sev svarīgāko, tādēļ arī mūsu uzņēmumā viņš ir zelta darbinieks. Deivs mitinās Rīgas klusajā centrā, lai gan tas ir diezgan amizanti – tik skaļam cilvēkam. Toties tas ir pluss. Mūsu klienti bieži jāsatiek šajā rajonā. Deivs pāris minūšu laikā vienmēr ir klāt. Deivs ir mūsu darbinieks jau 4 gadus. Mūsu klientu magnēts, mūsu burvīgais, burvīgais Deivs Vītols.

KĀRLIS

Ziniet, kā lielākoties cilvēki iztēlojas kredītpiedzinējus? Vai būdīgos apsargus klubos? Tad jūs aptuveni nojaušat, kāds vizuāli varētu izskatīties Kārlis. Tēviņš. Divdurju skapis. Kārlim šie izteicieni ir teju mīļvārdiņi. Viņam . Viņš uzskata, jo vairāk laba cilvēka, jo labāk. Nošļukušo plakstiņu dēļ šķiet, ka viņa skatiens vienmēr ir nīgrs, lai gan īstenībā šajā lielajā cilvēkā ir patiešām milzīga sirds. Kārlis mīl sevi tādu, kāds viņš ir. Viņš mīl visus. Kas ir godīgi. Kas ir taisnīgi. Kas laicīgi nomaksā rēķinus. Aizstāv vājākos un nerada liekas problēmas. Kā jūs nojaušat, Kārlis ir mūsu glābiņš kritiskās situācijās ar krāpniekiem un nemaksātājiem. Pagaidām Kārlis mūsu uzņēmumā darbojas tikai telefoniski un klienti nojauš kā Kārlis izskatās. Pagaidām ar to pietiek. Viņam ir ģimene. Sieva  konditore un trīs braši dēli. Oriģināli puisis nāk no Jēkabpils, bet ieprecējās Rīgā un ievācās burvīgā trīsistabu dzīvoklī Teikā. Dzīvoklis ir mantojums no sievas vecākiem, saņemts dāvanā Mažeiku ģimenes dzimšanas dienā – viņu kāzās. Kārlis ir mūsu  jau vairākus gadus. Šķiet, kopš uzņēmuma dibināšanas 2001. gadā. Bez viņa naudas lietas gluži vienkārši nebīdās uz priekšu.

Šoferis ULDIS, kurjers IGORS un priekšnieka labā roka ANDRIS.

Šie trīs dara visu pēc kā rodas nepieciešamība, neatkarīgi no tā, darbs ir ieplānots vai neplānots, šie čaļi vienmēr visu paveic laikā. Nav pat būtiski kā viņi izskatās, vai kur dzīvo. Lai apspriestu šādus sīkumus mums neatliek laika. Viņi atvieglo dzīvi mūsu uzņēmumā, turklāt klienti ir sajūsmā.

LINDA

Tas tik ir sievišķis. Skaista bez gala, bet to piekasīšanos sīkumiem! To nespēj izturēt pat cilvēks ar ārkārtīgi stabilu un labi trenētu nervu sistēmu. Viņa vienmēr visu un visus saskaita, pieraksta, sadala tabulās un ailēs. Viņa ir . Grāmatvede līdz kaulam. Viņas suni sauc TaBula AiLe. Deivs viņu atrada „Pienā” kādā no nakts ballītēm. Bet viņi nav pāris, vienkārši laimīgas sagadīšanās kārtā Deivs piegulēja mums grāmatvedi. Labu grāmatvedi. Es taču teicu, ka tas cilvēks ir magnēts. Tādējādi jūs nojaušat,  ka Linda nav precējusies un viņai nav bērnu. Neviens vīrietis neatbilst ekselī ievadītajiem parametriem, tādēļ Linda negrib smērēties. Nav jēgas no tādiem, viņa saka. Nav gan īsti saprotams, kā Deivs viņu pamanīja, jo 36 izmēra smilšu krāsas kostīmi viņu gandrīz vienmēr padara neredzamu. Viņa ir mūsu uzņēmuma neiroķirurgs pat brīžos, kad liekas, ka mirsim, viņa ar vēsu prātu un aukstiem pirkstu galiem, kliķšķinot klaviatūru, visu saved kārtībā vienas nakts laikā. Linda ir izkalkulējusi sev glaunu dzīvokli Vecrīgā, viņasprāt, katram kādā dzīves posmā ir vērts padzīvot vecpilsētā. Esot labi. Viņa vienmēr atveras puspudelē vīna. Tas ir forši. Ja viņa atnāk uz kādu no kolektīvajām ballītēm – jautrība garantēta. Ja viņa neatnāk, visdrīzāk es dzeru viens.

MĀRTIŅŠ

Tas esmu es pats. Uzņēmuma dibinātājs. Man ir gandrīz četrdesmit, esmu vidējas miesasbūves vīrietis labā fiziskā formā un vispār labi saglabājies. Man nav laika novecot, un man nav savas ģimenes, bet mani vecāki dzīvo Alūksnē, un viņi ir kolosāli. Es esmu biznesmenis. Man ir dārga mašīna. Firmas drēbes. Piecistabu dzīvoklis Skolas ielā, Rīgā. Un personīgais psihoterapeits. Gandrīz viss, ko es jebkad biju vēlējies, nu, ja neskaita to psihoterapeitu. Bet tiešām ļoti labs. Mēs daudz smejamies. Tajos brīžos, kad es neraudu. Būt biznesmenim ir salīdzinoši vienkārši, ja tu esi domājošs cilvēks un esi ar mieru pārdot visu savu laiku. Jāatzīst, ka labi biznesmeņi strādā arī miegā. Visbiežāk mājas ir viņu darba vieta, un mums ir tāds teiciens  – sievu nevajag nest uz darbu. Es nevienu vēl neesmu atnesis, tāpēc matracis joprojām stāv uz grīdas. Nav jau īsti nozīmes, kur es atlaižos tās divas trīs stundas naktī. Toties man ir māsa Linda. Un viņa ir grāmatvede. Un Deivs viņu nenocopēja „Pienā”, jo Deivs gluži vienkārši neeksistē. Tieši tāpat kā visi pārējie, protams, izņemot Lindu.

– Tas ir bizness, vecīt!

Es stāvu biroja tualetē un sarunājos ar spoguļattēlu. Tajā brīdī es vēl īsti nezinu, kurš no viņiem visiem man stāv pretī. Lielākoties tas izkristalizējas sarunā ar otro klientu. Pēc viņu vajadzībām. Kad spogulī smaidošajam čalim trīs reizes noraustās kreisais acu plakstiņš, es saprotu, ka pagaidām tas vēl esmu es.

Tuvojas darba Ziemassvētku balle ar ģimenēm, būs arī paciņas bērniem.

Es ceru, ka Linda atnāks.

Tagged

Tavs komentārs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.